Podpora mladých filantropů v rámci projektu Pomáhej
ČSOB a Nadace VIA vyhlašují program Pomáhej zaměřený na rozvoj filantropických aktivit dětí a mládeže, kladoucí důraz na vlastní iniciativu, kreativitu a dobrovolnickou práci.
Zdroj: Nadace VIA, 2013
Víte o někom, kdo potřebuje vaši pomoc? Máte zajímavý nápad, jak vybrat peníze pro dobrou věc? Rádi vás podpoříme. Přihlaste se do programu Pomáhej a zdvojnásobte vámi vybrané dary. A na závěr můžete získat navíc i padesát tisíc pro dobrou věc.
O programu POMÁHEJ
Cílem programu Pomáhej je ocenit odvahu a kreativitu dětí a mladých lidí, kteří sbírají finanční prostředky pro dobrou věc. Neformální skupiny, které se programu zúčastní tak mohou získat pobídkový grant zdvojnásobující všechny dary až do celkové výše 10 000 korun a drobný finanční příspěvek na aktivity, doprovázející sběr darů.
Celkem bude rozděleno 300 000 korun.
Programem chceme:
- podpořit mladé filantropy;
- přiblížit českou společnost stavu, kdy je filantropie každodenní součástí života;
- podpořit rozvoj cíleného, neanonymního a kreativního dárcovství;
- zviditelnit a znásobit dopad aktivit dětí a mladých lidí, kteří dělají něco pro své okolí;
- ocenit odvahu a kreativitu dětí a mladých lidí, kteří sbírají finanční prostředky pro dobrou věc;
- inspirovat další děti a mladé lidi k filantropické aktivitě.
Kdo může žádat o podporu v rámci Pomáhej?
Žádat mohou skupiny dětí a mladých lidí ve věku od 7 do 26 let, které pro svůj projekt získají neformálního garanta – některého z rodičů, blízkých, pracovníků školy, domu dětí a mládeže, zájmového kroužku, skautského oddílu apod. Garantem může být i kterýkoli člen skupiny starší 18 let.
Smlouvu o grantové podpoře musí dále spolupodepsat (zaštítit) zástupce nějaké instituce. Může jí být škola nebo státní příspěvková organizace, farnost nebo česká nevládní nezisková organizace registrovaná jako občanské sdružení, nadační fond, obecně prospěšná společnost, účelové zařízení církví (charita). Zaštítění nemůže poskytnout politická strana či hnutí ani fyzická osoba.
Aktivity, které lze podpořit
Náplní podpořených projektů mohou být např.: benefiční běhy, sportovní zápasy, bazary, aukce, divadelní představení…
Co podpořit nelze
- pravidelně realizované sbírkové akce;
- projekty iniciované samotným příjemcem darů;
- žadatele zaštítěné politickou stranou či hnutím, nebo fyzickou osobou;
- projekty, které získaly méně než 10 dárců, nezískají nárok na zdvojnásobení darů.
Průběh výběrového řízení
O podporu se projekty ucházejí ve dvou kolech: nejprve jako stručné nápady, tzv. záměry. Vybrané záměry pak postupují do druhého kola, kde se podrobně rozpracované utkají znovu.
Hodnotící komise bude klást důraz na vlastní iniciativu, kreativitu a dobrovolnickou práci neformálních skupin při realizaci aktivit provázejících sběr darů.
PRVNÍ KOLO: Termín pro odevzdání záměrů je čtvrtek 28. února 2013. Hodnotící komise vybere 20 nejlepších záměrů a autoři budou mít přibližně dva týdny na jejich rozpracování do projektů.
DRUHÉ KOLO: Termín pro odevzdání rozpracovaných projektů je pátek 12. dubna 2013. Hodnotící komise vybere 12 projektů, které získají podporu. Výsledky se uchazeči dozvědí v prvním květnovém týdnu.
Od května do listopadu probíhá samotná realizace projektu.
V listopadu vyberou zástupci ČSOB a Nadace VIA tři nejlepší projekty.
Vyhlášení vítězů proběhne během slavnostní ceremonie, na které bude formou videa prezentováno všech 12 realizovaných projektů.
Nabízená podpora
- Každý ze 12 projektů vybraných ve druhém kole získá 2500 Kč na pokrytí nákladů na realizaci aktivit.
- Po odevzdání závěrečné zprávy zdvojnásobí Nadace VIA všechny dary získané v rámci projektu, a to až do celkové výše 10 000 korun. Pokud tedy skupina získá dary v hodnotě například 21 700 Kč, bude moci na účel, pro který vybírala, poslat dalších 10 000 od Nadace VIA. Podmínkou je získat alespoň 10 jednotlivých darů.
- Na základě závěrečných zpráv dále komise vybere v listopadu 2013 tři nejlepší projekty, které získají finanční bonus 50 000 Kč.
Doba realizace projektu
Projekty vybrané k podpoře musí být realizovány mezi květnem a listopadem 2013.
Přihlašování projektů:
JAK POSTUPOVAT
- Nejpozději 28. února 2013 vyplňte formulář pro popis záměru, nechte jej podepsat vaším garantem a zašlete jej poštou a zároveň (nepodepsaný) jako dokument .doc emailem na adresu Nadace VIA (kontaktní informace naleznete níže). Do předmětu a na obálku uveďte Pomáhej 2013.
- V případě, že budete vyrozuměni o postupu do druhého kola, vyplňte prosím co nejúplněji formulář pro rozpracování projektu. Nezapomeňte jej nechat podepsat vaším garantem a zástupcem instituce, která váš projekt zaštítí. Nejpozději 12. dubna 2013 jej zašlete poštou a zároveň (nepodepsaný) jako dokument .doc emailem na adresu Nadace VIA.
- Během prvního květnového týdne vám dáme vědět, zda byl váš projekt vybrán k podpoře. V návaznosti na to podepíšeme smlouvu a můžete se do toho pustit!
Nadace VIA Jelení 195/9, 118 00, Praha 1 grant@nadacevia.cz http://www.nadacevia.cz/pomahej-2013
Důvody vyloučení žádosti
- Parametry projektu neodpovídají zaměření programu;
- chybí podpis garanta nebo zástupce zaštiťující instituce;
- ve formuláři nejsou vyplněny požadované údaje nebo je pozměněn;
- projekt postrádá informace nezbytné pro jeho věcné posouzení.
KRITÉRIA PRO POSUZOVÁNÍ ZÁMĚRŮ A ROZPRACOVANÝCH PROJEKTŮ NALEZNETE NA STRÁNKÁCH NADACE VIA.
Smluvní podmínky grantu
- V případě, že projekt bude vybrán k udělení grantu, uzavře Nadace VIA se statutárním zástupcem zaštiťující organizace smlouvu o udělení nadačního příspěvku;
- grant je příjemci poskytován v jedné splátce, organizace předkládá Nadaci VIA závěrečnou zprávu o projektu včetně vyúčtování. Ve smlouvě jsou dále obsaženy termíny pro dodání závěrečné zprávy, vyúčtování a zaslání splátky.
- Konkrétní využití částky 50 000, kterou získají 3 vítězné projekty, bude předmětem jednání mezi zástupcem Nadace VIA a každou z vítězných skupin.
Zdroj: Nadace VIA, 2013
Připojené dokumenty
Plakát_Pomáhej
Formulář_Pomáhej