Vztahy na pracovištích jsou v mnohých firmách neférové. Přispívá k tomu krize. Hrozba propouštění, vysoké pracovní tempo, atmosféra strachu a stres nahrávají na pracovištích těm, kdo mají ostré lokty a umí využít situaci ve svůj prospěch.
Téměř každý druhý zaměstnanec poškodí svého kolegu nebo firmu, jestliže mu z toho plyne osobní prospěch. Toto šokující zjištění přináší analýza psychologického profilu více než 100 tisíc zaměstnanců, kterou zveřejnila společnost Zaměstnanci.com.
Nejčastěji se ve firmách kradou myšlenky a nápady. "Modelovou situací je, že manažer prezentuje nápady svých kolegů či podřízených jako svoje vlastní," konstatuje Filip Brodan, ředitel společnosti Zaměstnanci.com.
Dokázat, že jde o krádež cizí myšlenky, je ale často velmi těžké. Příkladem je 35letý manažer jedné velké pražské firmy.
"S kolegou jsme několikrát mezi čtyřma očima rozebírali, co by se dalo ve firmě dělat jinak, aby se ušetřilo. Měl jsem v tom docela jasno a kolega jen přikyvoval. Jak se později ukázalo, vše sepsal a za mými zády donesl návrh šéfovi. Získal za to od vedení firmy pochvalu včetně mimořádné odměny. Když jsem se ohradil, že jde o mé nápady, ostatní kolegové z našeho oddělení se přidali na jeho stranu a potvrdili, že návrh skutečně vypracoval on," popisuje svou zkušenost manažer, který si nepřeje být jmenován.
Jak dodává, vztahy na pracovišti se od té doby značně vyhrotily a neférový manažer si ve firmě výrazně utužil pozici.
Pro řadu českých zaměstnanců je běžné řídit se i pravidlem: "Co je firemní, je tak trochu i moje." Proč zkrátka telefonovat ze svého mobilu nebo si domů pořizovat kopírku, když může pro soukromé účely posloužit ta v práci. Ztráty, které tím firmám vznikají, přitom mohou vyšplhat do vysokých částek, zvlášť když jde třeba o zneužívání služebního auta.
"Zaměstnavatel by měl podmínky užívání těchto předmětů upravit buď přímo v pracovní smlouvě, ve zvláštní dohodě se zaměstnancem, nebo ve vnitřním předpisu, s nímž zaměstnance prokazatelně seznámí," říká advokát Tomáš Pelikán. Jak dodává, pokud zaměstnanci nastavená pravidla poruší, mohou za takový exces dostat důtku a za opakované používání firemních věcí může hrozit i vyhazov z práce a náhrada škody.
Bez ohledu na možné sankce a nastavená pravidla si ale z firemního přilepšuje podle analýzy 40 procent zaměstnanců. Z psychologické sondy přitom vyplývá, že Češi mají na neetické jednání dvojí metr.
"Pokud pravidla poruší někdo jiný, snadno ho odsoudí, ale když se sami zachovají stejně, tak si pro sebe najdou omluvu a rozumové zdůvodnění," říká Filip Brodan.
"Lidské psychice je vlastní si nečestné jednání nějak racionálně vysvětlit a obhájit. Pokud se zaměstnanec cítí platově podhodnocený a přetížený, přirozeně si to kompenzuje jinak," vysvětluje spoluautorka analýzy Egita Renoviću, personální ředitelka společnosti Balance management.
Za problematické chování svých zaměstnanců si ale firmy mohou často samy. ...
více se dočtete na iDNES.cz