Sociálním podnikáním jsou podnikatelské aktivity prospívající společnosti a životnímu prostředí, které současně často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Subjektem sociálního podnikání jsou sociální podniky. Sociální podniky jsou zakládány jako běžné podnikatelské subjekty, které generují zisk, ale primárně cílí na naplňování veřejného prospěchu a případný zisk je přednostně používán pro rozvoj sociálního podniku. Sociálním podnikem může být právnická nebo fyzická osoba, jehož principy jsou založeny na třech pilířích podobně jako společenská odpovědnost. Hovoříme tedy o prospěchu sociálním, ekonomickém a environmentálním. Obecně lze říci, že sociální podniky vycházejí zčásti z neziskového sektoru a zčásti ze sektoru ziskového.
Právní zakotvení a definování sociálních podniků je v rámci Evropy velmi rozmanité. Legislativní situace v České Republice je taková, že v současné době nejsou sociální podniky právně definovány, neexistuje pro ně speciální právní norma. Prakticky bychom ale sociální podniky dle principů svého podnikání zařadili do těchto právních forem: občanské sdružení, obecně prospěšné společnosti, družstva a společnosti s ručením omezeným. Změna v legislativě sociálních podniků nastane platností nového občanského zákoníku, který zavádí nový typ právní formy, a to sociální družstva. Ty by měly sloužit jako prevence sociálního vyloučení. Právě častým typem sociálního podniku je v ČR tzv. WISE (Work Integration Social Enterprise). Jde o podnik, který se zabývá integrací pracovně znevýhodněných osob (sociálně, zdravotně aj.).
Legislativa je jednou z nejslabších stránek sociálního podnikání v ČR. Kvůli neexistenci právní normy pro sociální podniky je velmi náročné sociální podniky identifikovat a následně je zkoumat. Navíc povědomí veřejnosti o sociálním podnikání je celkově nízké a sociální podniky jsou často mylně zaměňovány s chráněnými dílnami. Existují sice platformy šířící myšlenky sociálního podnikání (např.: TESSEA), ale informovanost společnosti je stále nedostatečná. Na druhé straně je v České Republice dlouhá tradice spolkové i družstevní činnost, máme tedy na co navazovat. Rozvoji sociálních podniků také přispívá státní dotační politika spolu s čerpáním dotací z Evropské Unie. Sociální podniky si zcela jistě zaslouží uznání a pozornost, jelikož se díky nim snižuje nezaměstnanost znevýhodněných a ohrožených skupin na trhu práce. Navíc přispívají k rozvoji a k budování místní komunity a zvyšují prosperitu místního hospodářství.
Sociální podnikání je mimo jiné jednou z forem, jak může firma naplňovat své společensky odpovědné aktivity. Velmi důležitý je zde zákon o tzv. náhradním plnění (č. 435/2004 Sb., § 81 odst. 2) platící pro firmy nad 25 zaměstnanců. Jednou z možností plnění je odebírat výrobky od podniků, které zaměstnávají více než 50 % se zdravotním postižením. Odebíráním výrobků firma naplňuje sociální pilíř své společenské odpovědnosti. Jinou možností zapojení firmy do činnosti sociálních podniků je spolupráce mezi zaměstnanci, např. v rámci firemního dobrovolnictví. Zakladatelé sociálních podniků jsou většinou odborníky na sociální problematiku a veřejný prospěch, avšak často postrádají dostatečné ekonomické vzdělání a vytvořit podnik konkurenceschopný na běžném trhu je pro ně proto náročné. V důsledku toho mnozí oceňují konzultační a expertní výpomoc partnerských firem, které jim pomáhají kvalitativně se přiblížit běžným komerčním subjektům.
V současné době dochází k rozvoji tzv. fair trade podniků, které se zaměřují na producenty zemí třetího světa a které chtějí podnikat udržitelně. Obvykle odebírají výrobky či suroviny právě z rozvojových zemí. Tyto podniky většinou nejsou spojeny s žádnou neziskovou organizací. Na druhé straně však existuje mnoho sociálních podniků, jež jsou buď zčásti, nebo plně integrovány do neziskové organizace. Častým případem je situace, kdy si nezisková organizace zřídí sociální podnik, jelikož si tím zajišťuje diverzifikaci svého financování, jelikož jde případný zisk ze sociálního podniku zpět do rozvoje neziskové organizace.
Zdroj: Iva Petříčková, BLF
Občanské sdružení Mosty – sociálně psychologické centrum založila v květnu 2004 skupina vězeňských pracovníků, kteří měli potřebu aktivně se podílet na prevenci kriminality na Mostecku. Posláním MOSTY o.s. je provozovat v Ústeckém kraji sociálně preventivní programy, které napomohou ke snížení výskytu rizikového chování a kriminality. Aktivity mají rovněž směřovat ke zvyšování uplatnitelnosti ohrožených skupin na trhu práce.
V roce 2011 z iniciativy organizace vznikla první sociální firma pro ústavní a znevýhodněnou mládež v Ústeckém kraji PROMETHEUS Effect, o.p.s..
1. fáze - OD VĚZŇŮ K MLÁDEŽI
Zpočátku byly aktivity občanského sdružení MOSTY směřovány na osoby, opouštějící výkon trestu odnětí svobody (terciární prevence kriminality). Později se ukázalo jako potřebnější směřovat aktivity do prevence sekundární. Do centra pozornosti se tak dostaly především ohrožené děti a mládež, ústavní mládež, mladiství pachatelé trestné činnosti, rodiny s dětmi se sociálními nebo emočními problémy apod.. V současnosti o.s. Mosty poskytuje dvě registrované sociální služby – klub POHODA v Žatci (nízkoprahové zařízení pro děti a mládež) a program RADDAR (sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi). Služby jsou nabízeny ve 3 městech - Most, Louny, Žatec.
Mgr. Kateřina Malá, ředitelka: „Uvědomujeme si závažnost problému, jakým je nezaměstnanost adolescentů. Pozorujeme v naší terapeutické praxi, jaký má dopad na subjektivní prožívání a chování našich klientů, následně jejich rodin a celé společnosti. U těchto mladých lidí se velmi často kumulují různá znevýhodnění, a proto vyžadují zvýšenou podporu při vstupu na trh práce. Bez vhodného vedení a usměrňování žádoucím směrem se velmi rychle smiřují s pasivním životním stylem - jsou často závislí na poskytování sociálních dávek, projevuje se u nich pasivita při vyhledávání pracovního uplatnění, absence pracovních návyků, absence dovedností pro udržení pracovního místa.“
2. fáze - PRACOVNÍ AGENTURA
V roce 2012 zahájilo občanské sdružení činnost pracovní agentury. Zprostředkovává mladým klientům sociálních služeb individuální rekvalifikace a následně dotované zaměstnání v rámci projektu „Místo gauče volím kouče“ (viz připojené dokumenty níže: leták_Místo gauče volím kouče).
„Těžiště naší práce bylo ve službách, které podporují sociální integraci. Adolescenti k nám ale přicházeli se zakázkou: „NAJDĚTE MI PRÁCI“. Pokud jsme jim nevyhověli, ztráceli většinou zájem o spolupráci a my jsme přišli o příležitost ovlivnit jejich společenské začlenění. Za účelem realizace programů pracovní integrace jsme získali povolení ke zprostředkování zaměstnání (součást strategie organizace). Usilujeme o poskytování komplexních služeb pro naše klienty v místech naší působnosti.“ konstatuje paní Malá.
3. fáze - OD SOCIÁLNÍCH SLUŽEB K SOCIÁLNÍMU PODNIKÁNÍ
Vyústěním dlouholetých zkušeností z práce s cílovou skupinou byl současně záměr vytvořit SOCIÁLNÍ FIRMU jako optimální nástroj pro začlenění sociálně znevýhodněných mladých lidí na trh práce.
Pro potřeby podnikání občanské sdružení MOSTY – sociálně psychologické centrum iniciovalo v březnu 2011 založení nové právní formy – obecně prospěšné společnosti PROMETHEUS Effect, o.p.s., která se hlásí k principům sociálního podnikání. Dalším krokem k plnění strategických cílů bylo zahájení hostinské činnosti v kavárně „U Šnečků“ v Žatci. (foto viz níže)
Kavárna „U Šnečků“ je malá nekuřácká kavárna s rodinnou atmosférou. Nabízí pracovně tréninkový program pro mladé lidi z dětských domovů a ze sociálně znevýhodněného prostředí. Hlavním cílem pracovního programu je praktickým a teoretickým výcvikem rozvinout pracovní a sociální znalosti a dovednosti u klientů (zaměstnanců sociální firmy) tak, aby se zvýšila jejich šance získat a udržet si zaměstnání na otevřeném trhu práce. Podle potřeb klienti využívají také nabídky sociálních služeb občanského sdružení Mosty. (foto viz níže)
Svými aktivitami kavárna přesahuje do dalších veřejně prospěšných služeb – nabízí přednášky a semináře pro veřejnost na téma „Zdravá výživa“, cestopisné besedy, workshopy pro školní kolektivy na téma „Zdravá výživa a prevence poruch příjmu potravy“. Současně nově provozuje „Šnečkovo divadlo“ (maňáskové divadlo s preventivním programem pro mateřské školy). Dále zprostředkovává zdarma psychoterapeutické služby pro rodiny s dětmi a bezplatné právní poradenství. ( foto viz níže)
Zahájení provozu sociální firmy U Šnečků bylo finančně podpořeno Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem. Další nezbytné vstupní náklady do podnikání vložili členové organizace PROMETHEUS Effect, o.p.s..
4. fáze - TRÉNINKOVÁ PRACOVIŠTĚ A SOCIÁLNÍ FIRMY JAKO ZDROJ PŘÍJMŮ ORGANIZACE
Občanské sdružení Mosty – sociálně psychologické centrum a PROMETHEUS Effect, o.p.s. budou v úzké spolupráci pokračovat v realizaci prostupného zaměstnání a činnosti pracovní agentury. V plánu je zahájení nových podnikatelských aktivit v regionu, které umožní mladým lidem získat první pracovní příležitost a současně zajistí vícezdrojové financování sociálních služeb.
Model bude replikován do další měst.
Sociální služba → rekvalifikace → tréninkové pracoviště/sociální firma → volný trh práce
VIZE roku 2018
Občanské sdružení MOSTY nabízí cílovým skupinám na Mostecku a na Lounsku komplexní služby na podporu sociální a ekonomické integrace. Klienti jsou o službách dostatečně informováni, programy jsou vyhledávány (kvalita, prokazatelný vliv na výkon a motivaci klientů, dostupnost). Na zajištění těchto programů o.s. MOSTY spolupracuje s PROMETHEUS Effect, o.p.s. a dodavateli kvalitních vzdělávacích služeb. Organizace podporují rozvoj sociálního podnikání v Ústeckém kraji.
Zdroj: Kateřina Malá, ambasadorka sociálního podnikání Severozápad, P3 – People, planet, profit o.p.s.
Na webových stránkách 3P – People, planet, profit o.p.s. věnující se problematice sociálního podnikání naleznete videomedailonky sociálních podniků. Nechte se inspirovat a načerpejte zajímavé informace a zkušenosti od těch, kteří se sociálnímu podnikání již věnují.
Jak si české sociální podniky vedou z hlediska financování, jakým podnikatelským aktivitám se věnují nejčastěji a proč vlastně vznikají? Odpovědi na tyto a další otázky přinesly výsledky dotazníkové šetření, které P3 – People, Planet, Profit o.p.s. ve spolupráci s Nadací ProVida uskutečnila v rámci projektu TESSEA.
Výsledky dotazníkového šetření naleznete ZDE.
V květnu 2013 byla zveřejněna výzva zaměřující se na podporu sociálních inovací pro začlenění například osob se zdravotním postižením, osob pečujících o blízkou osobu nebo mladistvých do společnosti a na trh práce. Důraz je kladen na vytváření inovačních nástrojů k zajištění vícezdrojového financování. Žadateli mohou být mimo jiné FO a PO, kraje, obce, neziskové organizace či vysoké školy.
Více informací o výzvě naleznete ZDE: http://www.csrportal.cz/cz/aktualne/-/vyzva-op-lzz-c-b7-socialni-inovace .
Tato výzva se zaměřuje na podporu vzniku a rozvoje nových podnikatelských aktivit zaměřených na sociální podnikání, které umožní sociálně vyloučeným osobám a osobám ohroženým sociálním vyloučením vstup na trh práce a do podnikatelského prostředí a současně jejich začlenění do společnosti.
Informace o výzvě naleznete ZDE: http://www.csrportal.cz/cz/aktualne/-/vyzva-op-lzz-c-30-socialni-ekonomika nebo na webových stránkách esfcr.cz
ČSOB ve spolupráci s organizací P3 – People, Planet, Profit o.p.s. vyhlašuje nový grantový program určený na podporu sociálního podnikání. Cílem tohoto grantového programu je stabilizace a rozvoj stávajících sociálních podniků prostřednictvím finanční podpory a odborného poradenství.
Více informací o grantové programu Stabilizace sociálního podnikání naleznete ZDE: http://www.csrportal.cz/cz/aktualne/-/grantovy-program-csob-na-podporu-stabilizace-socialniho-podnikani