Úvod Společenská odpovědnost firem Vzdělávání a Inovace Dotace Aktuálně Aktivity CSR v ÚK Kalendář akcí O nás

Zápis z II. zasedání Institucionálních partnerů CSR

SPOLEČENSKÁ ODPOVĚDNOST FIREM (CSR) V ÚSTECKÉM KRAJI

 

ZÁPIS Z II. JEDNÁNÍ U KULATÉHO STOLU

REALIZAČNÍHO TÝMU A INSTITUCIONÁLNÍCH PARTNERŮ

3. 5. 2012 V MOSTĚ

  

Přítomni: dle prezenční listiny (originál uložen v sekretariátu HSR-ÚK)

 

Program:

            1. Zahájení

            2. Prezentace výsledků průzkumu – Společensky odpovědné chování v ÚK

            3. Představení nové webové stránky CSRportal.cz

            4. Informace o partnerství v projektech

            5. Příspěvky partnerů

                        5.1 Příspěvek VŠFS – informace o projektu „Rozvoj West Bohemia“

            6. Diskuze

            7. Závěr

 

1.

Jednání zahájila Lenka Šifaldová, tajemnice Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a členka realizačního týmu CSR.

 

2.

Gabriela Nekolová, asistentka poslance Evropského parlamentu a členka realizačního týmu seznámila přítomné partnery rady s výsledky dotazníkového šetření, jehož cílem bylo zmapovat společensky odpovědné podnikání firem v Ústeckém kraji u zaměstnavatelů nad padesát zaměstnanců. Z výzkumu vyplynul jednoznačný zájem firem o další rozvoj CSR, získávání informací k této problematice a spolupráci s CSR platformou. Veškeré prezentované výsledky budou zveřejněny na webových stránkách CSRportal.cz.

 

3.

G. Nekolová představila koncept připravovaného webu CSRportal.cz, jehož cílem je seznámit veřejnost s tématem společenská odpovědnost firem, poskytnout užitečné informace firmám, ale také informovat o vzájemné spolupráci firem s institucemi Ústeckého kraje – městy, obcemi, školami, hospodářskými komorami, úřady práce apod. Zároveň vyzvala účastníky jednání k připomínkování navrženého webu.

Členka realizačního týmu Lenka Šifaldová dále upozornila na rubriku „Vzdělávání“, kde bude možné nalézt zřejmě první ucelené seznamy a podmínky všech stipendijních programů v Ústeckém kraji a další zajímavé informace o vzdělání. Členové platformy zdůrazňují problematiku podpory vzdělávání zejména v kontextu nízké vzdělanosti obyvatel, odlivu vzdělaných mladých lidí a s tím související sociální dopady na celý region.

 

4.

G. Nekolová informovala o projektu „Společenská odpovědnost firem v Ústeckém kraji“ (dotační titul: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost), který bude realizovat Okresní hospodářská komora v Chomutově ve spolupráci s HSR-ÚK v červnu tohoto roku. Jedná se o projekt zaměřený na „work-life balance“ a pro rodinou politiku.

 

5.

Dále vystoupil vedoucí projektů Vysoké školy finanční a správní, o.p.s. (VŠFS) Ing. Václav Kohout, který představil základní princip a aktuální stav projektu „Rozvoj West Bohemia“. Cílem projektu je vytvoření sítě spolupracujících institucí v regionech Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje, která by měla vést k propojení podnikatelského sektoru jako zástupce zaměstnavatelů s institucemi terciálního vzdělávání, výzkumnými a vývojovými organizacemi schopnými vytvářet a posléze implementovat nástroje a aktivity vedoucí ke zvýšení uplatnitelnosti studentů VŠ a VOŠ na daných regionálních trzích práce. Pro cílovou skupinu studentů VŠ a VOŠ bude projekt přínosný zejména v možnosti získání praxe či stáže, což jim po ukončení studia umožní snáze se zapojit do pracovního procesu.

V. Kohout na projekt „Rozvoj West Bohemia“ plynule navázal informacemi o projektu „Multiplikační efekty postgraduálního celoživotního vzdělávání vědeckých pracovníků v regionálních podmínkách“ (MULTI), kde se věnoval především klíčové aktivitě č. 6, kterou je vytvoření partnerské sítě mezi výzkumnými institucemi a vysokými školami.

VŠFS v rámci tohoto projektu vyvíjí databázovou interaktivní „Platformu meziregionální partnerské sítě“, která bude všem zapojeným partnerům umožňovat, jak přístup k relevantním informacím, tak prostředí pro vzájemné setkávání a výměnu názorů.

 

6.  

Zástupci jednotlivých institucí následně informovali o svých projektech. Karel Bořecký, ředitel úřadu Okresní hospodářské komory Most, představil projekt „Idea“ zaměřený na rozvoj nových přístupů k podpoře a posílení inovačního potenciálu zúčastněných regionů tím, že zajistí řádnou hospodářskou soutěž mezi regiony střední Evropy z hlediska ochrany vysokého potenciálu v oblasti lidských zdrojů. Cílem je vypracování společné nadregionální strategie na základě dobrých příkladů z praxe.

Paní Jeníčková (Statutární město Most) informovala o projektu na podporu sladění pracovního a osobního života.

 

7.

G. Nekolová poděkovala všem přítomným za účast, podporu a přínos v podobě námětů a námitek k připravovaným webovým stránkám CSRportal.cz a nabídla spolupráci ve smyslu vzájemné výměny informací a možnosti prezentace své instituce prostřednictvím poskytnutých materiálů, příspěvků k problematice CSR na webových stránkách CSRportal.cz.

 

 

V Mostě dne 10. 5. 2012

Zapsala:  Radka Šplíchalová,  stážistka Kanceláře JUDr. Richarda Falbra

 







Naši partneři

copyright © 2012 CSR PORTAL - provoz webových stránek sponzoruje Skupina Progresivní Aliance
Socialistů & Demokratů v Evropském parlamentu   /    design © martindesign.cz
Texty a fotografie zde použité jsou vlastnictvím serveru CSR PORTAL a jsou chráněny dle autorského zákona.
Jejich použití je možné pouze s písemným svolením autora a uvedením odkazu na zdroj: www.csrportal.cz