Přítomni: dle prezenční listiny (originál uložen v sekretariátu HSR-ÚK)
Program:
1.
Jednání zahájila Lenka Šifaldová, projektová manažerka Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a členka realizačního týmu CSR.
2.
Gabriela Nekolová, asistentka poslance Evropského parlamentu a členka realizačního týmu shrnula dosavadní aktivity na podporu společenské odpovědnosti organizací v Ústeckém kraji a představila plánované aktivity pro rok 2013. Toto téma rady je naplňováno v několika rovinách.
3. Zástupci přítomných organizací informovali o projektech a aktivitách na podporu CSR, které realizují, nebo na kterých spolupracují.
Statutární město Most, zastupuje Ing. Jeníčková - Projekt SPOLEČNÉ PŘÍLEŽITOSTI pro město Most – spolupráce při slaďování pracovního a rodinného života, cílem projektu je zlepšení přístupu mosteckých zaměstnavatelů k uplatňování politiky rovných příležitostí a slaďování pracovního a rodinného života a zvýšení informovanosti o této problematice v mosteckém regionu. Ing. Jeníčková dále informovala o Výstavě k příležitosti dnu otcovství, které se uskuteční v mosteckém OC Cental. Na Magistrátu města Most dále proběhne analýza rovných příležitostí.
Úřad práce ČR krajská pobočka v ÚL, zastupuje Bc. Pánek – zástupce ÚP popsal stávající systém a pravomoci úřadů práce a informoval o současném stavu nezaměstnanosti, který stoupá k historickému maximu, ÚP se tuto skutečnost snaží brzdit nástroji aktivní politiky zaměstnanosti, v této souvislosti je partnerem v mnoha grantových i regionálních projektech a zmínil možnost vyhlášení svého národního projektu pro rekvalifikace. Dále informoval o projektu Restart II., ke kterému je k dispozici více informací na www.csrportal.cz. Bc. Pánek sdělil, že se seznámil s výstupem z jednání HSR-ÚK na téma sladění potřeb trhu práce se vzděláváním a plně souhlasí se závěry tohoto setkání.
VŠFS, zastupuje Ing. Švec – Projekt Rozvoj West Bohemia je zaměřen na rozvoj partnerství na území Ústeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje. Jedním z cílů projektu je vytvářet a zavádět do praxe nástroje a aktivity, které povedou ke zvýšení uplatnitelnosti studentů vysokých a vyšších odborných škol na trhu práce.
OHK v Chomutově, zastupuje Ing. Košanová – veletrh technických oborů a řemesel Technodays v Chomutově. Hlavním cílem je seznámit žáky 6. až 9. tříd ZŠ, SŠ, rodiče a širokou veřejnost s nabídkou technických oborů a řemesel a přiblížit jim provázanost nabízených učebních oborů s konkrétní poptávkou firem na trhu práce.
People Planet Profit, o.p.s., zastupuje K. Malá – K. Malá, ambasadorka pro sociální podnikání představila jedno z hlavních témat organizace, kterou zastupuje. Jedná se o sociální podnikání, podnikání, které je více v souladu se společností a přírodou, je prospěšné pro rozvoj obcí a regionů a často přináší pracovní příležitosti pro osoby znevýhodněné na trhu práce. Úkolem ambasadorů je zvyšování informovanosti o sociálním podnikání a motivování neziskových organizací k zakládání sociálních podniků. Více na www.socialnipodnikani.cz
UJEP, zastupuje Doc. PhDr. et Mgr. Radvanovský, CSc. – zástupce univerzity představil fakultu výrobních technologií a managementu při UJEP a dále informoval o zdravotnické fakultě pro střední zdravotnický personál. Zmínil nedostatečný zájem o technické obory ze strany studentů a nutnost přenosu informací od zaměstnavatelů ve smyslu sdělení, jaké pracovníky postrádají. V lednu 2013 se uskutečnilo jednání u kulatého stolu se zaměstnavateli, dle výstupů se snaží UJEP specializovat volitelné předměty. Sdělil, že úprava oborů je dlouholetou záležitostí a UJEP se bude snažit postupně naplňovat požadavky trhu práce.
KHK ÚK, zastupuje Ing. Francírková – zástupkyně KHK informovala o projektu Národní soustava kvalifikací, která je součástí systému dalšího vzdělávání, definuje kompetence potřebné pro jednotlivé kvalifikace, přispívá k zajištění dostatku kvalifikovaných pracovních sil na trhu práce apod. Více informací na www.narodni-kvalifikace.cz
4.
G. Nekolová informovala o zasedaní, které ke dni 8. 2. 2013 inicioval JUDr. Richard Falbr. Jeho tématem bylo sladění potřeb trhu práce se vzděláváním v ÚK. K jednání byl přizván hejtman ÚK Oldřich Bubeníček, zástupci Krajské hospodářské komory v ÚK a významní regionální zaměstnavatelé. Tímto jednáním HSR-ÚK reaguje na stále sílící hlas místních podniků po kvalitní pracovní síle z řad technických profesí, které se jim nedostává. Podniky vidí jako jednu z příčin velký počet soukromých škol, které otevírají studijní obory bez ohledu na prognózy vývoje trhu práce. Chybí systém regulací a systém praxí a stáží. Na vině je i způsob financování škol. Zúčastnění se shodli, že našemu školství schází duální systém vzdělávání u učňovského školství. Přítomní na závěr požádali hejtmana o následující:
- aby Ústecký kraj podal legislativní návrh na změnu financování škol a zavedení duálního vzdělávání pro učňovské školství. V této věci kancelář HSR-ÚK zajistila jednání s ministrem školství a dále zajistí setkání s předsedou Asociace krajů ČR.
- Dále byl hejtman vyzván, aby Ústecký kraj sledoval vývoj potřeb trhu práce a následně jemu přizpůsobil podporu těch škol, které vychovávají profese potřebné na trhu práce.
- HSR-ÚK navrhla, aby všechny dílčí aktivity na podporu propagace profesí potřebných na trhu práce, byly sjednoceny v jednu informační kampaň a koordinovány ve spolupráci hospodářských rad a komor s krajem ÚK a za jeho finanční podpory. Smysl společného postupu vidí HSR-ÚK v úspoře finančních prostředků a efektivnějším dopadu této kampaně.
V rámci tohoto společného jednání byl představen materiál „Společné prohlášení zástupců firem z oblasti Litoměřicka a klíčových technických škol ÚK“, ke kterému se přítomní připojili. Právě na popud těchto firem bylo poslancem Falbrem zmíněné jednání zahájeno.
Ing. Pažourek, zástupce Statutárního města Děčín sdělil, že se s výstupem zmíněného zasedání seznámil a plně souhlasí s jeho závěry. Dodal, že zaměstnavatelé často lákají zaměstnance ze zahraničí, důležitý je tedy systém pobídek v ĆR.
V. Aubrecht, předseda HSRT informoval, že tato problematika se řeší již více jak 10 let a stále je v ČR široká nabídka humanitních oborů, které nereagují na trh práce. Jako paradox označil, že v našem regionu sídlí báňská fakulta, ale dle ÚP by v případě pokračování těžby scházeli horníci, ti současní jsou v předdůchodovém věku.
5.
V rámci bodu různé byla konzultována témata - výzva na vytváření dětských skupin a připravovaný program v Evropském parlamentu na podporu mladých, který reaguje na vysokou nezaměstnanost absolventů
6.
G. Nekolová poděkovala všem přítomným za účast a podporu.
V Mostě dne 21. 2. 2013, zapsala: L. Šifaldová