Úvod Společenská odpovědnost firem Vzdělávání a Inovace Dotace Aktuálně Aktivity CSR v ÚK Kalendář akcí O nás

Společenská odpovědnost v Evropské unii

Myšlenka společenské odpovědnosti firem není žádnou převratnou novinkou. Snahy posilovat vztahy s okolím a nezaměřovat svoji existenci pouze na dosahování zisku můžeme vystopovat již v 19. století, kdy někteří uvědomělí majitelé firem budovali pro své zaměstnance nejen ubytovny, ale i celé fungující městské části vhodné pro život a rozvoj komunity, která na oplátku poskytovala dobré a odborně vzdělané zaměstnance a zaručovala dlouhodobý rozvoj firmy.

Dnes můžeme chápat a definovat společenskou odpovědnost firem různě, jelikož neexistuje žádná jednotná a všemi akceptovaná formulace.

Evropská komise v tzv. Zelené knize, vydané v roce 2001, definuje CSR takto: „Společenská odpovědnost firem dobrovolně integruje sociální a ekologické ohledy do podnikatelských činností firmy, a to ve spolupráci se zainteresovanými stranami podniku neboli stakeholdery“.

 

Historický vývoj v bodech:

50. léta  -  Howard Bowen ve své knize Social Responsibility of Businessman (1953) dává vznik dnes již běžně používanému termínu CSR – Corporate social responsibility. Bowen ve svém díle vystoupil s požadavkem zohlednění sociálních hledisek řízení.

70. léta – rozvoj významu CSR. Na půdě Organizace spojených národů dochází k prvním debatám a vytváří se základy obsahu společenské odpovědnosti firem, jak ji známe v dnešní podobě.

90. léta – k masovějšímu rozvoji konceptu CSR začalo docházet v poslední dekádě minulého století, především díky vzniku prvních platforem a iniciativ. Evropská Unie se pak začíná o koncept CSR zajímat až v druhé polovině devadesátých let.

1996 – předseda Evropská komise Jacques Delors podnítil vznik organizace CSR Europe, jakožto dnes nevýznamnější evropské centrály věnující se problematice společenské odpovědnosti. Cílem organizace je převážně zajišťovat celoevropsky propagaci CSR, poskytovat vzdělání a poradenství v této oblasti, být referenčním bodem pro CSR, shromažďovat poznatky a příklady a předkládat konkrétní výstupy demonstrující přínost CSR.

2000 – Dalším významným bodem v přístupu k CSR na evropské úrovni je Lisabonský summit, jež se konal v březnu roku 2000. Na něm vrcholoví představitelé Evropské unie poprvé apelovali na firemní smysl pro společenskou odpovědnost a shodli se na tom, že rozvoj CSR po celé Evropě je nutno podporovat strategicky a z dlouhodobého hlediska.

2001 - Evropská komise prezentuje tzv. Zelenou knihu s podtitulem "Promoting a European Framework for Corporate Social Responsibility", která obsahuje první EU definici CSR. Jejím cílem je zahájit diskusi o konceptu CSR a identifikovat, jakým způsobem jej lze propagovat a posilovat na evropské i globální úrovni. Evropská unie nicméně podporuje dobrovolný, nikoliv povinný charakter společenské odpovědnosti firem.

2002 – vznik Multistakeholder Forum, které za pomocí Evropské komise sdružuje zástupce zaměstnavatelských svazů, podnikatelských svazů, odborů a nevládních organizací. Forum funguje na bázi periodických kulatých stolů, plenární zasedání pod záštitou Evropské komise se koná jednou za dva roky a mezi jeho hlavní iniciativu patří např. výměna zkušeností a dobrých příkladů, monitoring existujících CSR nástrojů a iniciativ aj.

2006 – vznik  Evropské Aliance pro CSR. Jde o další nástroj pro zvýšení rozvoje evropského společenství, podpory propagace a zavádění nástrojů společenské odpovědnosti firem. Tato aliance je otevřeným společenstvím evropských firem, do kterého jsou zvány firmy všech velikostí. Aliance pomáhá mobilizovat zdroje a kapacity evropských podniků a dalších zainteresovaných subjektů na poli udržitelného rozvoje, ekonomického růstu a vytváření nových pracovních příležitostí.

2011 - V rámci hospodářské Strategie 2020 na konci loňského roku vydala Evropská komise sdělení k obnovené strategii EU pro společenskou odpovědnost podniků na období 2011 – 2014.







Naši partneři

copyright © 2012 CSR PORTAL - provoz webových stránek sponzoruje Skupina Progresivní Aliance
Socialistů & Demokratů v Evropském parlamentu   /    design © martindesign.cz
Texty a fotografie zde použité jsou vlastnictvím serveru CSR PORTAL a jsou chráněny dle autorského zákona.
Jejich použití je možné pouze s písemným svolením autora a uvedením odkazu na zdroj: www.csrportal.cz